Sukces przedstawicieli Korio w Korei Południowej

Sukces przedstawicieli Korio w Korei Południowej

Wprowadzenie

World Taekwondo Hanmadang to  światowy festiwal pokazów umiejętności związanych z koreańską sztuką walki taekwondo.

Jest organizowany corocznie od kilkunastu lat przez Kukkiwon w Korei.

Z kolei Kukkiwon to organizacja ze stałą siedzibą w Seulu,  założona w 1972 roku w Korei Południowej w celu koordynowania rozwoju taekwondo w Korei i na świecie. Kukkiwon nazywany jest potocznie Światową Akademią Taekwondo i koordynuje wszystkie egzaminy na stopnie mistrzowskie w taekwondo olimpijskim oraz zajmuje się promocją i rozwojem tych gałęzi taekwondo, które nie są objęte programem olimpijskim. Są to m. in. takie konkurencje, jak poomsae (ćwiczenia formalne: obowiązkowe układy ruchów oraz dowolne – kreatywne do muzyki), kyokpa (rozbicia twardych przedmiotów: desek, dachówek, betonowych płytek itp. za pomocą ręki oraz nogi, często w trakcie akrobatycznych wyskoków). Oprócz organizacji kursów szkoleniowych dla trenerów i zawodników formą rozwoju i promowania tradycyjnego taekwondo i nieolimpijskich konkurencji stał się właśnie Hanmadang – festiwal taekwondo, w którym zawodnicy rywalizują we wszystkich „nieolimpijskich” konkurencjach, w wymiernych wymiernych:


gdzie zawodnik określa ilość rozbijanych przedmiotów lub wysokość na jakiej jest deska i wygrywa ten, który rozbije najwięcej jednym uderzeniem lub w wyskoku na  najwyższej wysokości.
Konkurencje niewymierne to takie, gdzie sędziowie oceniają wg. Własnych kryteriów skomplikowanie techniki, dokładność, piękno ruchu:


Uczestnicy World Taekwondo Hanmadang podzieleni są na 3 grupy wiekowe juniorów (odpowiednik polskich grup młodzik, kadet, junior) oraz na 3 grupy wiekowe seniorów, gdzie najstarsi uczestnicy mają ponad 60 lat!

Zawodnicy mogą startować w jednej lub nawet kilku rozgrywanych w ich grupie wiekowej konkurencjach.

Mocnym elementem każdego festiwalu są pokazy mistrzów z Kukkiwon: zarówno młodych adeptów z grupy pokazowej jak i starych, 60-70 letnich mistrzów posiadających najwyższe w świecie stopnie 9 dan.


Podobne festiwale tradycyjnego taekwondo na wzór World Taekwondo Hanmadang są też organizowane w innych miejscach na świecie m.in. w USA od 2009 r. a Europejski Hanmadang zostanie rozegrany po raz pierwszy w październiku tego roku w Atenach.
Ze względu na ilość startujących zawodników tego typu festiwale trwają przez 4-5 dni od rana do wieczora na 3-4 matach.


World Taekwondo Hanmadang 2018r.


W tegorocznej edycji Hanmadang zorganizowanej w dniach 28-31.07.2018 w Jeju City na egzotycznej wyspie Jeju startowało ponad 2000 zawodników z 62 krajów, w tym z tak egzotycznych jak Tonga, Lesotho czy Brunei a z Europy poza Polską m. in Czesi, Rosjanie,  Niemcy i Grecy)

W wyprawie do Korei na Hanmadang wzięło udział 3 osoby: Dariusz Nowicki – kierownik i trener, Maciej Tomaszewski – junior starszy oraz gościnnie Jacek Newlaczyl, trener taekwondo i hapkido z Korio Gdańsk.

Maciej Tomaszewski, startujący w  konkurencji wyskoku dosiężnego w grupie juniorów starszych to utytułowany zawodnik, który ma koncie 5 medali Mistrzostw Polski, w tym 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy, z czego 4 są w konkurencji poomsae a jeden w kyorugi.

W konkurencji wyskoku dosiężnego Maciek nie startował przez ostatnie 5 lat, od czasów młodzika.

W tej konkurencji w Korei zgłosiło się 32 juniorów starszych. Konkurencja rozgrywana jest podobnie jak skok wzwyż. Zawodnik ma 3 próby i sam ustala wysokość. Musi w wyskoku rozbić zawieszoną w stelażu deskę i wylądować stabilnie zachowując pozycję stojącą. Podparcie lub wywrotka oraz nie złamanie deski dyskwalifikuje zawodnika. Maciek z powodzeniem rozbił deskę na wysokości 230 cm oraz 235 cm i dopiero na wysokości 250 cm musiał się poddać. Wysokość tę pokonali natomiast 2 zawodnicy z Iranu, jeden zaliczył 250 cm a drugi 270 cmMaciej Tomaszewski: „Mój wynik to dla mnie sukces. Skakałem wyżej niż wyżsi nawet o głowę ode mnie przeciwnicy. Pomogły mi w tym realizowane w tym roku dodatkowe treningi z akrobatyki. A zdobycie 3 miejsca jeszcze bardziej mnie motywuje do dalszej pracy nad sobą. W normalnym treningu taekwondo nie trenuję wyskoku już od kilku lat więc jeśli wprowadzimy specjalny trening skoczności to w przyszłym roku wynik będzie jeszcze lepszy. Organizacja Festiwalu Hanmadang była świetna, wszystko zapięte na ostatni guzik a wolontariusze niezmiernie pomocni. Świetny był też klimat tych zawodów, wszyscy uśmiechnięci i życzliwi wobec siebie pomimo ostrej rywalizacji. Spotkanie i rozmowa z zawodnikami z tak egzotycznych dla mnie miejsc, jak Iran, Tonga czy Hongkong to fajna przygoda. Również oglądanie w akcji tak wielu wybitnych koreańskich specjalistów od ich narodowej sztuki walki to również wspaniałe doświadczenie”.

Dariusz Nowicki: „Cieszę się z wyniku Maćka. W World Taekwondo Hanmadang planowaliśmy jego występ w poomsae indywidualnym, gdyż miałem już doświadczenie z tej konkurencji w Festiwalu Taekwondo w Korei. W roku 2000 para synchroniczna poomsae Jakub Ruta i Michał Ostrowski wywalczyła srebrny medal. Okazało się jednak, że w koreańskich kategoriach wiekowych Maciek jest zakwalifikowany w grupie juniora starszego a w edycji 2018r. poomsae indywidualne rozgrywane jest tylko w grupie seniorów. W tej sytuacji zdecydowaliśmy się na jego występ w rozbiciu deski kopnięciem w wyskoku dosiężnym. W Polsce ta konkurencja techniczna nie jest rozgrywana powyżej grupy wiekowej młodzika i Maciek nie startował w niej od kilku lat. Trening walki Maciek realizuje w KS AZS UWM Olsztyn a trening tradycyjny poomsae oraz samoobrony (hapkido) w KS Korio, który jest związany od wielu lat współpracą z olsztyńskim AZS. Okazało się, że tradycyjne trening oraz dodatkowo zajęcia z akrobatyki u trener Grażyny Lewalskiej dały dobry efekt a Maciek pokazał charakter świetnie radząc sobie ze stresem startowym w tak wielkiej światowej imprezie. Żeby było ciekawiej, Maciek zdobył brązowy medal w tej samej hali, w której 17 lat wcześniej, czyli gdy Maciek miał zaledwie rok, inny mój zawodnik Marcin Chorzelewski wywalczył brązowy medal w konkurencji walki Mistrzostw Świata Seniorów. W pewnym sensie historia zatoczyła koło!”

Dariusz Nowicki: „Zdaję sobie sprawę, że taka wyprawa do Korei to duży wysiłek finansowy i organizacyjny. Jest to jednak inwestycja w siebie, w swoją pasję. Poza tym zostajemy w Korei kolejne 2 tygodnie, w trakcie których będziemy szkolić się z hapkido oraz weźmiemy udział w międzynarodowym seminarium z taekkyon – najstarszej koreańskiej sztuki walki. Dołączą do nas wtedy jeszcze 2 osoby z Gdańska. Wykorzystamy ten czas niezmiernie intensywnie”.Maciej Tomaszewski: „To wspaniała przygoda móc doskonalić się z zakresu taekwondo, hapkido i taekkyon w ich ojczyźnie pod okiem wybitnych nauczycieli. Będzie to też okazja do bliższego poznania kultury tego egzotycznego kraju. Jedyną niedogodnością  oraz niezmiernie pikantne jedzenie, do którego nie jestem przyzwyczajony oraz panujące tu wyjątkowo wysokie upały. Codziennie jest ponad 38-41 stopni co przy wysokiej wilgotności powietrza daje wrażenie sauny”.

Z kolei trener Jacek Newlaczyl z Korio Gdańsk, który wystartował w konkurencji rozbicia kantem dłoni betonowych płytek w najstarszej grupie seniorów, jednym uderzeniem ręki rozbił 10 płytek co w stawce 37 zawodników w najstarszej grupie wiekowej seniorów dało mu miejsce w przedziale 12-16.

Jacek Newlaczyl: „Z łatwością rozbiłem 10 płytek. Teraz trochę żałuję, że nie poprosiłem o ustawienie mi większej ilości, bo wynik mógłby być jeszcze lepszy. Zbrakło mi trochę doświadczenia w tak rozgrywanych rozbiciach. Myślę, że w przyszłej edycji Hanmadang będę mógł walczyć o medale w tej konkurencji”.


Po zakończeniu Hanmadang ekipa wyjechała do Gyongju koło Seulu, gdzie w szkole mistrza Byun Seung Jin szkolą się z zakresu hapkido. Dołączyli do nich też dwaj przedstawiciele Korio Gdańsk, Naciej Kudła i Rafał Mądry. Po kilkudniowy pobycie pojadą do Chungu, gdzie w Kwaterze Głównej Taekkyon wezmą udział w międzynarodowym seminarium z tej najstarszej koreańskiej sztuki walki.

Dodaj komentarz:

Menu

Korio - Agencja szkoleniowo - treningowa

logowanie administratora